Zemenes pūderēju ziedēšanas laikā: ogas izaug lielas un smecernieki kā ar roku aizslaucīti

Kad pienāk zemeņu ziedēšanas laiks, dārzkopji parasti gaida pirmos aizmetņus un sapņo par bagātu, saldu un aromātisku ogu ražu. Taču līdz ar šo skaisto laiku mostas arī daudzi kaitēkļi, no kuriem īpaši kaitīgs ir smecernieks.

Šis nelielais vabolītes gadu gaitā manā dārzā ir kļuvis par īstu ienaidnieku numur viens.

Lai gan dažiem dārzu īpašniekiem smecernieks nesagādā lielas problēmas, manā dārzā tas parādās gadu no gada, gluži kā pēc pulksteņa. Ir bijuši gadījumi, kad līdz pat 30% visu ogu tika bojātas, tas ir, gandrīz trešdaļa ražas varēja tikt neatgriezeniski zaudēta. Protams, šāda situācija nav pieņemama, īpaši ņemot vērā ieguldīto darbu un laiku zemeņu kopšanā.

Galvenā grūtība ir tā, ka cīnīties ar šo kaitēkli ziedēšanas periodā ir ārkārtīgi sarežģīti. Šajā laikā lietot spēcīgas ķīmiskās vielas noteikti nav ieteicams, jo pesticīdi var nokļūt uz ziediem un nākamajām ogām, un līdz ar to – arī mūsu organismā. Turklāt tas izjauc ekoloģisko līdzsvaru dārzā, kaitējot bitēm un citiem apputeksnētājiem.

Atliek tikai dabiskie, tautas metodes, taču tās diemžēl ne vienmēr dod simtprocentīgu rezultātu – kaitēkļi ir tik izturīgi un viltīgi, ka spēj pielāgoties pat visdažādākajiem dārzkopju paņēmieniem.

Tomēr, ilgstoši meklējot drošu un vienlaikus efektīvu risinājumu, esmu atradusi ērtu un diezgan iedarbīgu metodi, kas ļauj ievērojami samazināt smecernieku skaitu zemeņu ziedēšanas laikā. Turklāt tā palīdz arī pret citiem kaitēkļiem, piemēram, krustziežu blusiņu, kas arī labprāt bojā stādījumus. Protams, simtprocentīgu rezultātu neviens negarantē – pilnībā atbrīvoties no insektiem nav iespējams, taču to skaitu var būtiski samazināt un mazināt kaitējumu.

Metodes būtība ir vienkārša, bet efektīva sastāva izmantošana, kas balstās uz divām dabīgām sastāvdaļām, kuras viegli atrast un iegādāties gandrīz jebkurā dārzkopības veikalā. Abas sastāvdaļas ir pulvera veidā. Pirmais komponents — sinepju rauši.

Sinepju rauši rodas sinepju eļļas ražošanas procesā. Tas ir viegls pulveris ar izteiktām fitoncīdu (augu antibakteriālajām) īpašībām un specifisku smaržu, kas atbaida daudzus kukaiņu veidus. Turklāt rauši ir dabisks mēslojums, kas bagātina augsni ar kāliju, fosforu un vērtīgiem mikroelementiem. Lai apstrādātu zemeņu dobes, man parasti pietiek ar 1 kilogramu sinepju raušu pulvera — šāda daudzuma pietiek nelielai dobei vai pāris zemeņu rindām.

Lasi vēl: Lūk, kāpēc trauku mazgājamās sūkļi ir dažādās krāsās: Uzzināju to tikai 50 gadu vecumā un esmu pārliecināta, ka 99% saimnieču par to arī neko nezināja

Otrā noderīgā sastāvdaļa — tabakas putekļi. Šis produkts ir tabakas pārstrādes atlikums — ļoti smalks, brūns, irdenas konsistences pulveris. Tabakas putekļi jau izsenis tiek uzskatīti par efektīvu līdzekli pret dažādiem kaitēkļiem, pateicoties nikotīna saturam — dabīgam insekticīdam.

“Nevajag sabiedrībai stāstīt, ka nav risku!”: Gulbenes novadā lācis iekļuvis lopu saimniecībā un centies tikt pie pusdienām (+ VIDEO)

 

 

Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….